Arsa, Tarla, Arazi, Bağ ve Bahçe Niteliğindeki Portföyleri Değerlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüz emlak piyasalarının almış olduğu şekil, yatırımcılarımıza, daha doğrusu hepimize belki de yıllar sonra yeniden aslolanın toprak olduğunu hatırlattı… Pandemi süreci ile başlayan ve şu anda da tüm hızıyla süren doğaya dönüş, özgürlüğün gerçek anlamda tadını çıkarma duygusu,  rant beklentisinin taleple beraber süratli artışı, her geçen gün bu tür yatırımların ekspertizini daha kıymetli bir hale getirmiş bulunmaktadır. Tabi bu durum benim gibi bu tür yatırımları teşvik ve tavsiye eden danışmanların sorumluluklarını birkaç kat daha artırmıştır.

Peki bu tür yatırımları değerlendirirken öncelikle neleri göz önünde tutulmalıdır?

  1. Bir toprak parçasının yasal niteliği ne olursa olsun (Tarla-Bağ Bahçe-Arsa vb…)  geometrik şekli ve toprak yapısı, ulaşım durumu, fiziki yapısı, büyüklüğü oldukça önemli unsurlardır.
  2. Bunlar tatmin edici bir seviyede ise bu yatırımın neden yapıldığı sorusunun cevabına göre hareket şekli belirlenmelidir.
  3. Yatırımcı, tarım için kullanacağı bir alana sahip olmak istiyorsa su kaynaklarına yakınlık ve ulaşım, toprağın kalitesi ön plana çıkacaktır. Zeytinlik, cevizlik vb… yatırımlarda işletme maliyeti ve karlılığın dolayısı ile fizibilite çalışmalarının hassas bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Zira bu işin sürdürülebilirliği zorlu bir çalışma gerektirir.
  4. Buna örnek olarak o kadar çok bakımsız kalmış zeytinlik ve cevizlik, tarla gibi satılmaya çalışılmaktadır ki… Gerçekten inanılmazdır.
  5. Yatırımcı sadece kendine ait doğayla bütünleşebileceği bir yaşam alanı oluşturabilmek için de talepte bulunabilir. Tiny House, karavan vb… imar uygulaması gerektirmeyen yapılar için bir yer sahibi olma isteği; Ulaşım-Su-Elektrik kaynaklarına yakınlığın lüzumluluğunu da beraberinde getirmektedir.
  6. Günümüzde bir önemli yatırımcı grubu da karlılık bekleyen, ’’bu sene şu kadara aldım şimdi bu kadar oldu’’ demek isteyen yatırımcı grubudur. Bunlar için bakılması gereken ilk unsur en yakın imar uygulamasına olan uzaklığımızdır. Tabi geometrik şekil, büyüklük, yolu olması veya yola cephe olması her grup için olduğu gibi bu grup için de önemli unsurdur.
  7. Bütün bu ana başlıklar altında çeşitli unsurlarda öncelikle araştırılmalıdır. Yüksek gerilim enerji hatlarının varlığı, heyelan-sel vb… doğal afet etkilerinin olabileceği toprak parçaları. Ormanlık alanlar içinde kalan yerler, arkeolojik sit alanları ve ya bunlara yakınlık.

Ana hatları ile yatırımcıların yukarda belirttiğim bu başlıklarda bir çalışma yaparak tavsiyeler değerlendirilmelidir. Her geçen gün yeni özellikler ve araştırılması gereken unsurlar da ortaya çıkmaktadır.

Ama unutulmaması gereken ülkemin her bir karış toprağı tercihe göre yatırım avantajları ile doludur. Önemli olan bu avantajları her açıdan görebilen bir danışman ile yol alabilmenizdir…

Saygılarımla,

Nazım Önen
Gayrimenkul Danışmanı

Compare listings

Karşılaştırmak